Oczyszczanie twarzy to jeden z najczęstszych zabiegów wykonywanych w gabinecie kosmetycznym.
Niezależnie od rodzaju cery każda osoba co jakiś czas czuje potrzebę oczyszczenia skóry twarzy z gromadzących się w porach drobnych czopów rogowo – łojowych – zaskórników.

Wiele osób zgłasza się do gabinetu kosmetycznego na oczyszczenie cery nie tylko z zaskórników, ale także z prosaków czy kaszaków.

Zabieg oczyszczania cery rozpoczynany jest od dokładnego demakijażu twarzy. Jeśli cera tego wymaga wykonywany jest peeling.

W zależności od rodzaju i stanu cery może to być peeling ziarnisty, enzymatyczny lub typu gommage.
Po peelingu kosmetyczka nakłada na twarz maseczkę (lub krem) o działaniu rozmiękczającym naskórek.

Działanie tego preparatu zwiększa zastosowanie urządzenia wytwarzającego parę tzw. vapozon. Strumień pary kierowany jest na twarz.

Taki zabieg oprócz tego,że wzmacnia działanie maseczki daje także efekt rozszerzenia porów skóry. Jeśli cera jest tłusta, z wypryskami to kosmetyczka może zastosować ozonowanie pod koniec vaporyzacji.

Oczyszczanie z zaskórników polega na usuwaniu zalegającej treści po przez ucisk palcami. Kosmetyczka nie powinna usuwać ropnych zmian , które powinien leczyć dermatolog.

Po usunięciu zaskórników na całą twarz może być użyty preparat o działaniu przeciwzapalnym, łagodzący zaczerwienienia. Kolejny etap (pomijany niestety w wielu gabinetach) to d`arsonwalizacja.

Zabieg wykonywany jest urządzeniem,które wytwarza prąd wielkiej częstotliwości. Pod wpływem tego prądu w tkance wytwarzana jest minimalna ilość ciepła.

Działanie tego aparatu ma na celu uspokojenie skóry po zabiegu, jest to także rodzaj masażu, a także świetna dezynfekcja skóry za pomocą ozonu.

Następnym etapem zabiegu oczyszczania cery jest nałożenie odpowiednio dobranej maseczki.
Po zmyciu maseczki kosmetyczka używa kojącego toniku i nakłada odpowiedni do rodzaju cery krem.